Co je to larp?

Larp, z anglického Live Action Roleplay, je stále více rezonujícím koníčkem. Tady v Česku se larpy uchytili až nedávno, a to po revoluci. To, co tehdy začínalo jako malé hry na hrdiny, kdy hráči pobíhali v prostěradlech, se dnes mění na propracované akce s nádhernými kostýmy.

Ale jak se larp vlastně hraje?

Hráč, tedy účastník akce, si vytvoří, či je mu přidělena postava a podobně jako třeba v divadle se ji snaží co nejvěrněji ztvárnit. Narozdíl od divadla nemá ale hráč k dispozici žádný scénář a do své postavy se vžívá. Rovněž neexistují žádní diváci – těmi jsou ostatní hráči. Výjimečnost larpu tkví ale v jedné důležité věci – hráči mohou svými rozhodnutími ovlivňovat prostředí a příběh hry. Dalo by se říci, že je larp jakési umělé prostředí, ve kterém se hráč může stát kýmkoliv a prožít situace a příběhy, které by neměl šanci jinak zažít.

Larpy posouvají zážitek z příběhu na úplně jinou úroveň. Když se díváte na film, sledujete seriál nebo čtete knihu, vtáhne vás to. Larp ale prožijete. Doslova.

Přínos larpu

Prvním, co vás jistě napadne jako přínos tohoto koníčku, je zábava. A opravdu by se dala považovat za hlavní prvek larpu, ostatně kvůli ní s larpem lidi také začínají. Po čase ale zjistíte, že vám toho tento koníček nabízí mnohem víc. Mnoho lidí na akcích pozná své pravé já, zjistí, co jej baví a co ne – larp tedy může výrazně pomáhat s osobnostním rozvojem. Výhod a přínosů je opravdu spousta, mohli bychom mezi ně dále zařadit třeba zlepšení rétoriky, pohybové zdatnosti, řemeslné zdatnosti a spoustu dalších. V dnešní době také vzniká čím dál víc takzvaných edukačních larpů, které si kladou za cíl poskytnout výukový nástroj zejména do škol. V takovém larpu můžete například znovu prožít osudy slavných historických osobností, založit si svou politickou stranu ve Středozemi, porazit čaroděje pomocí chemie atp.